İslami Evlilik
evlilik,islamda evlilik,evlilik siteleri,evlilik yildönümü,evlilik hazirliklari,evlilik listesi,evlilik öncesi,evlilik islemleri,evlilik teklifi,evlilik danismani,evlilik sitesi,evlilik üzerine

TEMİZLİK, ÇEVRE VE CİNSEL HAYAT

    Bıyık-Sakal Ve Cinsel Hayat:

    Bıyık-sakal veya sakaldan bağımsız olarak yalnızca bıyık bırakacak Mü'min şekle ve temizliğe son derece önem vermek mecburiyetindedir. Zira ağıza sarkan bıyık hele hele iyice de yıkanıp güzel kokularla kokulandırılmazsa cinsel nefrete ortam hazırlayabilir. Çünkü dudaklar sevişmenin ana unsurlarıdır.

    Allah'ın Resulü'nün hadislerine göre sakalın bir tutamı aşmayacak şekilde kişinin vücud yapısı ile uyumlu olması gerekir. Bıyığın ise üst dudak derisi açıkça görülecek şekilde kısa olması lazımdır.

    Bunun içindir ki Allah'ın Resulü:

    "Bıyığım kısaltmayan biz(im yaşayışımız üzerinde olanlar)dan değildir" (Tirmizi, Edeb: 16 (Hn:2762).) buyurmuşlar, cinsel mahzurunu da tarihî bir gerçeği dile getirerek şöyle açıklamışlardır:

    -Bıyıklarınızı (dudaklarınızı aşmayacak şekilde iyice) kısaltınız. İsrail oğulları bıyıklarını kısaltmadıkları için (bazı) kadınları zina ettiler. (C.Sağîr: 2/87.)

    AİLENİN HUZURU İÇİN OLUMSUZ DIŞ CİNSEL ETKİLERDEN KORUNMAK GEREKİR.

    a) Aile hayatında haremlik ve selamlığa, tesettüre, dikkat edilmeksizin akraba ve komşularla karışık oturmamak, aileyi dış cinsel etkilerden korur.

    b) Ahlaksız ve zinakar kadınlardan korunmak gerekir.

    Olumsuz Ortamlar ve Arkadaşlar:

    Erkek kendisini aşıkdaşlığa götürecek, zinaya düşürecek iş ortamlarından kaçınmalıdır. Haram eğlencelere ve zinaya düşkün kişileri dost edinmekten sakınmalıdır.

    Koca, eşinin vücut özelliklerini kocasının veya çocuklarının yanında anlatabilecek tipte kadınlarla da komşuluk ilişkileri kurulmasına müsaade etmemelidir.

    Televizyon ve Basın:

    Eğer televizyon varsa ve kullanılıyorsa programlar özenle seçilmelidir. Fizik yapıları kafada ve kalbde yer edecek oyuncuların rol aldığı cinsel sahneleri içerici programlardan mutlaka sakınılmalıdır.

    Televizyon programları gibi okunacak gazete ve dergiler de titizlikle seçilmelidir. İslamî îman ve ahlak değerleriyle çatışıcı yazı ve resimleri içeren basın ürünleri katiyette eve sokulmamalıdır.

    Televizyon ve basın üzerinde hassasiyet gösterilmedikçe ailenin genelde İslamî özelde cinsel mazbutiyetini korumak pek güçtür. Çünkü büyük sanatçılar olarak tanıtılan nice ünlü fahişeler, homoseksüeller, seviciler, ardamarları çatlamış çift şahsiyetli erkekler ve kadınlar televizyon ve basın yoluyla evlerimize hatta yatak odalarımıza kadar girebilmektedirler.

    Allah'ın Resulü "kötü dosttan sakın" buyurmuştu.

    Eşler, Cinsel Cazibelerini Oluşturmak Ve Geliştirmek için Vücudu ve Dişleri Temiz Tutmalıdır:

    Ağız, ön ve arka uzuvları ile koltuk altları pis kokular neşreden vücutların, arzuyla birleşemeyecekleri, şehvet galeyanı halinde birleşseler bile sonradan tiksinti duyacakları şüphesizdir.

    Vücut Temizliğinde Dikkat Edilecek Konular:

    a) Küçük ve büyük abdestten sonra mutlaka su ile temizlik yapmak.

    b) Cinsel ilişkiden önce yıkanılamıyorsa, mutlaka haftada bir defa baştan aşağı yıkanmak.

    c) Peygamberimiz tarafından yasaklandığı için kırk günü aşan temizlik ertelemesi, haram olacağından bu süreyi geçirmemek şartıyla uygun aralıklarla tırnak kesmek, koltuk altı ve etek bölgeleri kıllarını gidermek. (İbni Mace, Tahareti Hn:295.) Peygamberimizin emirlerine aykırılık ve gayr-i müslim kadınlara benzemek olacağından özellikle kadınlarımızda görülen tırnak uzatma yasağından korunmaya çalışmalıyız.

    d) Allah'ın Resulü "Saçı olan kişi (temizleyerek ve tarayarak) bakımına önem versin" (Ebu Davud.) buyurduğundan saçları temiz ve bakımlı tutmak.

    Allah'ın Resulü askerî seferlerinden dönüşünde Medîne dışında sahabilerine şöylece talimat verirdi:

    "-(Evlerinize gitmek üzere akşama kadar acele etmeyiniz. Geldiğiniz haber alan eşlerinize) biraz zaman veriniz ki saçları dağınık olan kadın taransın. Kocası seferde olduğu için temizliğini yapmamış kadın da (koltuk altı ve) etek traşını olsun." (Buharî, Nikah:121. Mişkalü'l-Mesabih, Hn: 3088.)

    Diş Temizliğinin Cinsel Önemi:

    Diş temizlemenin genel vücut sağlığı bakımından önemi büyük olduğu gibi cinsel tatmin bakımından da büyüktür.

    "Eğer ümmetime (bana inananlara) ağır geleceği endişesini taşımasaydım (öğütlemekle yetinmez) her namaz (abdestin) da mutlaka (misvak kullanarak) dişlerini temizlemelerini emrederdim." (Allah'ın Resulü'nün döneminde diş temizliği misvakla yapıldığından diş temizliği ile ilgili hadislerde daima misvak geçmekledir.

   "Misvak": Bir nevi fırçadır. Ağaç köklerinden istifade edilir. Diş etinin masajı mevzuunda en idealdir. Fırçadan şu hususlar dolayısıyla tercih edilir: Fırçanın telleri kıl veya naylondur, kopup yutulması az da olsa mahzurludur. (Apandisit yapabilir.) Misvakın telleri nesc-i nebatîdir yutulmasında ötürü kadar mahzur yoktur. Sonra elyafı da gürdür ve daima uçundan eksildikçe altından yenisi çıkarılarak tazelenir. Hatta kendisinde az da olsa antiseptik bir üsare de vardır ki ağızdaki mikropların hastalık yapmasına mani olabilir.

    Misvak'ın en iyisi "Hicaz" da bulunan "Arak" denilen bir ağacın kökünden elde edilir. Şayet Arak ağacından misvak bulunmazsa, dut ve zeytin kökü dallarından istifade edilir..."

    Dr. Beşir Akınal'ın kaleminden aktardığımız özellikleri sebebiyle hem de ekonomik bir yatırımı ve pazarlamayı gerektirmemesi nedeniyle misvak bizim de tercihimizdir. Üstelik taşınabilme kolaylığı da vardır. Bütçeyi de zorlamaz. Avrupa'da 18. yüzyıllarda diş fırçası kullanılmaya başlanmasına karşın İslam dünyasında bir dört yüz küsur yıldır kullanılması dini öğüt olması yanı sıra edinme, taşınma ve kullanma kolaylığı sebebiyle olsa gerektir.)

    Sevişmeyi başlatıcı ve hazzını geliştirici en mühim organ ağızdır; dil ve dudaklardır.

    Diş sağlığına önem verilmediği için kokacak bir ağzın veya yıkanıp misvaklanmadığı -fırçalanmadığı- için dişleri arasında yemek kırıntıları bulunan bir ağızın sevişmeyi olumsuz yönde etkileyeceği, ilişkinin şiiriyetini gidereceği, üstelik nefretimsi duygular da oluşturabileceği açıktır.

    Hanbelî mezhebi bilginlerine göre, fena ağız kokusu eşlere evliliği sona erdirme davası açmak hakkını veren sebeplerdendir.

    Sigaranın Cinselliğe Etkisi:

    Tıbbî bakımdan zararlı ve de israf olan sigaranın bir diğer sakıncası da cinselliği olumsuz yönde etkilemesidir. Zira fena kokusu bütün vücuda ve ağıza sinen ve de dişleri sarartan sigaranın, sigara içmeyen eşin sıhhatini ve cinsel mutluluğunu etkileyeceği açık bir gerçektir. Bu sebeble sigaradan dişleri sararmış, kokusu ağzına ve tüm vücuduna yayılmış bir erkek, bu haliyle sigaradan hoşlanmayan hanımına büyük zulüm ve işkence etmektedir. Müslümanın müslümana zulmü haramdır. Sigaranın cinsel iktidarsızlığa ve kadının cinsellikten tiksinmesine sebep olduğu zararlar hakkında daha geniş bilgi için "İktidarsızlık" ve "Cinsel Soğukluk" konularına bakınız.

    Dişleri sapsarı ve leş gibi sigara kokan erkekler, bu halleriyle eşlerini nasıl öpüyorlar, nasıl seviyorlar?! Veya tersi de olabilir. Sigara içen bir hanım, sigara içmeyen eşine nasıl yaklaşıyor?! Hayret ediyorum doğrusu...


Kaynak: UYSAL, Asım; Evlilik ve Cinsel Hayat


evlilik,islamda evlilik,evlilik siteleri,evlilik yildönümü,evlilik hazirliklari,evlilik listesi,evlilik öncesi,evlilik islemleri,evlilik teklifi,evlilik danismani,evlilik sitesi,evlilik üzerine,evlilik sorunlari,evlilik ilanlari,evlilik izni,evlilik oyunu,evlilik sandali,evlilik rehberi,evlilik com,evlilik fuari,evlilik mesajlari,evlilik danisma,evlilik kredisi,islami evlilik,evlilik danismanligi,evlilik hazirliklari,mutlu evlilik,evlilik yildönümü,islam evlilik,evlilik cüzdani,arkadas evlilik,hande yener evlilik sandali,evlilik merkezi,evlilik hazirligi,evlilik problemleri,evlilik ilanlari,evlilik nedir,evlilik resimleri,akraba evlilik,sanal evlilik,evlilik basvurusu,evlilik davetiyesi,evlilik tazminati,evlilik terapisi,evlilik sirketleri,evlilik yildonumu,evlilik sözleri,evlilik sirketi,islamiyette evlilik,evlilik siirleri