İslami Evlilik
evlilik,islamda evlilik,evlilik siteleri,evlilik yildönümü,evlilik hazirliklari,evlilik listesi,evlilik öncesi,evlilik islemleri,evlilik teklifi,evlilik danismani,evlilik sitesi,evlilik üzerine

DOYUM VE SON OYUNLAR

Orgazma ulaşmak için telaşlı bir çaba gösterilmesi sevişmeden alınacak bütün hazzı yokeder ama, uzayıp gitmiş bir cinsel gerilimin en yüksek noktasında, bilincin karardığı anda vücudun iradesiz kasılmalarıyla gerçekleşen bir orgazm kadar da haz veren başka bir deney bulmak güçtür. Cinsel birleşmenin böyle başarılı bir biçimde tamamlanması iki eşe de sonsuz bir rahatlama, mutluluk ve doyum duygusu verir. Bu, orgazma kadar sürekli olarak yükselen gerilimin birdenbire düşmesiyle elde edilir: cinsel dürtünün yarattığı basınç, ardında büyük bir rahatlama ve gevşeme bırakarak çekilir. Kişinin gündelik kaygılarının, yarışma ve saldırganlık güdülerinin, gereksiz ve yorucu çabalarının önemli bir bölümü gerçekte üstü örtülü cinsel gerilimlerdir.

Doyurucu bir ön haz ve birleşme sürecinden sorıra bunlar ya tümüyle ya da bir süre için giderilir. Ama en önemlisi, doyurucu bir cinsel yaşam, bütün girift toplumsal sorunları ortadan kaldırmasa bile, insanın bunların üstüne daha sağlam bir yürekle, daha kaygısız ve rahatça gitmesini sağlamaktadır. Cinsel birleşme sırasında vücudun bütün organlarıyla birlikte gösterdiği fiziksel çaba da başlı başına bir sağlık ve denge kaynağıdır. Bütün vücut, kan dolaşımı, solunum sistemi, sinir sistemi, kaslar birleşme sırasında oldukça hızlı bir çalışma temposu içine girer. Böylece vücut yorulur ama bütün elektrik yükünün boşalması ile hem ruhsal hem de bedensel bir dinginlik gelişir ve hiç güçlük çekilmeden uykuya geçilebilir. Ama çoğu zaman orgazmdan sonra gün batışı kızıllığı da denilen bir duygusal deney yaşanır.

Yorgun vücutlar ya hala orgazm anında kenetlenip kaldıkları biçimde ya da elleri birbirine değerek yanyana yatarlar. Soluma yavaşlar yürek atışları hafifler penis ve dölyolu gevşer ve eski durumlarına dönerler. Eşler konuşabilir, anılarını tazeleyebilir, eğer evliyseler aile sorunlarını gözden geçirebilirler. Gülebilir, şakalaşabilir ya da hiç konuşmadan yanlarındaki sevgili vücudun soluk alışını dinleyerek kendilerini dağınık düşüncelere bırakabilirler. Orgazm sonrası dinginlik, bedensel ama daha çok da ruhsal bir uyum duygusu getirir eşlere; bu, adına "aşk" da denilen karşılıklı ruhsal temas için en uygun zemindir. Ama eğer eşler arasında bir çatışma, yüze çıkmamış bir öfke ve kızgınlık varsa, orgazm sonrasında hemen ortaya çıkacaktır: kadın ve erkek birbirlerinden rahatsız olacak, irkilme hatta tiksinti duyacak, uzaklaşmak isteyeceklerdir.

Başarılı bir birleşmeden sonra, o ana kadar birbirlerini hiç tanımayan, ilk kez cinsel ilişki sırasında bir araya gelen eşler bile bir doyum duygusuna erişebilirler. Sevişme ve orgazmla birlikte kişiler arasındaki bir yığın toplumsal ve kişisel duvarın kalkmış olduğu bu yumuşama anında, iki yabancı birbirleriyle çok daha rahatça konuşabilir ve tanışabilirler. Kuşkusuz, ilk kez tanışan eşler, birbirlerini uzun süredir tanıyan ve seven kişilerin yaşayabildiği o çok yoğun doyumu tadamayabileceklerdir ama, yine de orgazmdan sonra gelen rahatlama ve sıcaklığı elde edeceklerdir.Cinsel birleşmenin bitiminden hemen sonra insanların çoğunluğu bir cinsel duyarsızlık ve tepkisizlik içine girerler. Sekse ilişkin hiçbir şey artık onları ilgilendirmez. Bu, özellikle erkekler için geçerlidir. Hatta bazen orgazmdan sonra erkeğin penisine dokunulması ona acı bile verebilir. Bu durum genç erkeklerde ortalama 15-30 dakika sürer. Bu süreden sonra, özellikle kadın da becerikliyse, yeniden coşkulanma mümkündür. Çok az erkek, ilkinden hemen sonra ikinci bir orgazmı daha yaşayabilir. Genç erkeklerin yaklaşık olarak dörtte birinin bunu yapması mümkündür, ama 40 yaşlarına gelmiş hiç bir erkeğin böyle bir cinsel kapasiteye sahip olması beklenmemelidir. Orta yaşa gelen erkeklerde, ilk birleşmeden alınan doyum her zaman daha fazladır; bir sevişme süreci içinde ikinci ya da üçüncü orgazm, orta yaşlı erkeğe birincisi kadar yoğun olmayan bir haz verebilir ancak.

Buna karşılık kadınların çok daha büyük bir bölümü ardarda orgazmlar yaşayabilirler. Orgazma gelebilen kadınların yüzde ellisinden fazlasının çok kısa bir süre içinde en az iki orgazm yaşayabildiği sanılmaktadır. Kadınlarda, erkeklerdekine benzer bir duyarsızlık ve tepkisizlik aşaması yoktur. Onlarda orgazmdan önceki plato aşamasına bir dönüş olur. Bu da cinsel gerilim ve duyarlılığın oldukça yüksek olduğu bir aşamadır: kadının uyarılmasına devam edilirse, yeni bir orgazma doğru yükselebilir. Ancak bazı kadınlar, orgazmdan hemen sonra klitorislerinin uyarılmasından rahatsız olur, hatta acı duyarlar.

Erkeklerin kadın eşlerinin ardarda orgazma gelme yetenekleri karşısında ürküntüye kapılmaları gereksizdir. Erkeğin bu konuda bir yarışma içine girmesi anlamsızdır. Çünkü erkeğin fiziksel yapısı ardarda dikleşme ve boşalmaya uygun değildir. Hiçbir erkek, üstüste orgazm yaşayabildiği ve bundan da zevk aldığı için bir kadını "nemfomanyak" olarak görmemelidir. İki taraf için de doyurucu, uyumlu bir ilişkinin özü, erkeğin de kadının da hem birlikte hem de ayrı ayrı kendi doğal kapasitelerini ve cinsel olanaklarını sonuna kadar kullanabilmeleridir. Eğer erkeğin boş gururu ve anlamsız güven gereksiniminden ötürü kadın kendini kısıtlayacaksa, bir süre sonra erkek de bu ilişkiden haz duymaz hale gelecektir. Kimi zaman erkek ve kadının gereksinimleri, kapasiteleri ve teknikleri birbiriyle aynı düzeydedir. Böyle bir çakışma, ek bir doyum olanağı sağlar. Ama bu olmadığında, eşlerin kendi aralarında bir "ortalama" düzey üzerinde anlaşmaları da aralarındaki uyumu gösterir.

Çoğu erkeği ürküten, telaşlandıran şey, orgazmdan sonra kadının cinsel coşku havası içinde kalmasıdır. Erkekler bunu kadının mutlaka ikinci bir orgazm isteğine yorar. Oysa çoğu kadın için bu gerekli olmayabilir; istedikleri tek şey, erkeğin hemen sırtını dönüp uykuya dalmaması, "gün batışının" birlikte seyredilmesidir.

Erkekler için cinsel birleşme esas olarak cinsel organların etkinliğiyle belirlenmiş bir faaliyettir; bu yüzden orgazmla birlikte sona erer. Oysa kadın cinselliği salt cinsel organlar bölgesinde toplanmadığı gibi, cinsel etkinlik de sadece orgazma yönelik ve onunla birlikte biten bir süreç değildir. Çoğu kadın için birleşme ve orgazm, eşleriyle geçirdikleri güzel bir günün, bir yakınlaşma ve sıcaklığın doruk noktasıdır, o kadar. Kendi başına çok önemi yoktur. Bu yüzden, orgazmla birlikte bütün bu yakınlaşmanın bıçakla kesilmiş gibi bitmesi onları düş kırıklığına uğratır. Öyleyse, erkeğin orgazmdan sonra, kendini zorlamak pahasına, eşinin istek ve eğilimlerine duyarlı olması gerekir. Bu zor değildir. Çünkü "son oyunlar" adı verilen bu aşamada, üreme organlarının aktif olması gerekmez. Cinsel coşkulanma süresinde (plato evresi) bütün vücuda yayılan cinsel duyarlılık, orgazm anında üreme organında toplanır ama orgazmdan sonra da tekrar kadının bütün vücuduna yayılır. Bu yüzden yapılması gereken zaten cinsel organlara yönelik bir uyarmadan çok, bütün vücudun (dudakların, kapanmış göz kapaklarının, saçların, boynun, göğüslerin, kolların ) okşanması, öpülmesidir.

Aynı zamanda, orgazmdan sonra erkeğin penisini hemen çekmesi de kadına tatsız bir duygu verir. Eşler aynı anda "gelmiş" olsalar bile, kadının orgazmı daha uzun sürdüğü ve orgazmdan sonra da cinsel duyarlığını bütünüyle yitirmediği için, penisin içinde bir süre daha kalmasından haz duyabilecektir. Hatta, cinsel organlar birbirlerinden ayrılmaksızın, boşalmanın verdiği zevkli gevşeme içinde, eşler kısa süreli bir uykuya da dalabilirler. Boşalmadan hemen sonra temizlenme, cinsel birleşmeye bir "ameliyat" havası verebileceği için, gerek kadının gerekse erkeğin kendilerini, bırakmalarını ve doyumlarını azamileştirmelerini önleyebilir. Eşler, cinsel birleşmenin "kirli" birşey olduğu duygusundan sıyrılmalıdır. Bir çok erkek, kadınların orgazmdan sonra seksle bütün ilişkilerinin kesildiğini sanır. Böyle düşünen erkekler, eşleri eğer kendilerinden önce orgazma ulaşmışsa, "koitus"un sona ermesinin en doğru davranış olacağını düşünürler. Oysa bu yanlıştır. Doyuma ulaşmış bir kadın penisin dölyolu içindeki ritmik hareketlerinden zevk alabilir. Kadın, orgazma yaklaşırken genellikle penisin hareketsiz kalmasını ister ama orgazmdan sonra penisin gelgitlerini daha iyi hissedebilir. Orgazm anında dölyolu ağzı aşırı duyarlılaşmıştır; bu yüzden penisin şiddetli hareketleri acı bile verebilir. Buna karşılık, orgazm sonrası gevşeme, kadının bundan acı duymadan zevk almasını sağlar.

Ön oyunlar için de aynı ölçüde geçerlidir: aşk oyunlarında insanın baş düşmanı alışkanlık ve tekrardır. Sürpriz öğesinin bulunmadığı bir sevişme, giderek bütün çekiciliğini yitirir. Erkek ya da kadın, eşinde alışık olmadığı duyumlar ve tatlar uyandırmasını bilmelidir.
evlilik,islamda evlilik,evlilik siteleri,evlilik yildönümü,evlilik hazirliklari,evlilik listesi,evlilik öncesi,evlilik islemleri,evlilik teklifi,evlilik danismani,evlilik sitesi,evlilik üzerine,evlilik sorunlari,evlilik ilanlari,evlilik izni,evlilik oyunu,evlilik sandali,evlilik rehberi,evlilik com,evlilik fuari,evlilik mesajlari,evlilik danisma,evlilik kredisi,islami evlilik,evlilik danismanligi,evlilik hazirliklari,mutlu evlilik,evlilik yildönümü,islam evlilik,evlilik cüzdani,arkadas evlilik,hande yener evlilik sandali,evlilik merkezi,evlilik hazirligi,evlilik problemleri,evlilik ilanlari,evlilik nedir,evlilik resimleri,akraba evlilik,sanal evlilik,evlilik basvurusu,evlilik davetiyesi,evlilik tazminati,evlilik terapisi,evlilik sirketleri,evlilik yildonumu,evlilik sözleri,evlilik sirketi,islamiyette evlilik,evlilik siirleri