İslami Evlilik
evlilik,islamda evlilik,evlilik siteleri,evlilik yildönümü,evlilik hazirliklari,evlilik listesi,evlilik öncesi,evlilik islemleri,evlilik teklifi,evlilik danismani,evlilik sitesi,evlilik üzerine

Gebelikten Korunma Yöntemleri

Gebelikten korunma yöntemleri çok çeşitli olmasına rağmen, ancak birkaçı güvenlidir ve başarılı bir şekilde gebelikten korunmaya yardımcı olur. Amaç istenmeyen gebelikleri önlemek ve gereksiz cerrahi müdahaleden korumaktır. Bu yöntemler ile ilgili bilgiler aşağıda verildi:

1. Takvim yöntemi: Adet günleri gözönüne alınarak, cinsel beraberliğin kısıtlanması prensibine dayanan yöntemdir. Genelde adet başlama gününden itibaren 11 gün ile 18 günler gebelik şansının olduğu günlerdir ve bu günlerden cinsel beraberlikten kaçınılır. Sakıncası, yumurtlama zamanı birçok kadında değişkendir ve erken ile geç yumurtlama olan kadınlarda gebelik oluşabilir. Bu yöntemin gebelikten koruma başarısı % 19.1 'dir.

2. Koitus İnterruptus (Geri çekme yöntemi): Cinsel birleşmede erkeğin vagina içine değil de dışına boşalmasıdır. Ülkemizde en sık kullanılan korunma yöntemi olduğu bildirilmektedir. Avantajı doğal bir yol olması, fakat cinsel ilişki kalitesi ile ilgili sorunlar yaşanabilir. Yaklaşık % 10 ile 20 arasında başarısızlık oranı bildirilmektedir.

3. Diafram ve spermisit kremler: Ülkemizde pek kullanılan bir yöntem değildir. Cinsel ilişki öncesi vagina içinde rahim ağzına şapka şeklindeki diafram spermisit (sperm öldürücü) krem sürülerek uygulanmaktadır. Bu yöntemde % 15 civarında başarısızlık oranı bildirilmektedir. İlişki öncesi uygulama gerekmesi ve ilişki esnasında yerinden oynaması halinde istenmeyen gebeliklere sebep olabilir.

4. Kondom (Prezervatif): Prezervatif mekanik koruyucu yöntemdir ve spermin vaginaya çıkışını engeller. Ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıklardan da koruyucu özelliği vardır. Cinsel beraberlikten evvel uygulanır ve boşalma sonrası çıkarılır. Bir sonraki ilişkide mutlaka başkası kullanılmalıdır. Bu yöntemin yararı doğru uygulandığında güvenirliği iyidir. Yan etkisi yoktur. Kolayca bulunur ve en önemlisi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korur. Dezavantajları: Erkek için duyarlığı azaltması, partnerler arasında psikolojik ve fiziksel bir bariyer oluşturur. Yırtılma tehlikesinin olmasıdır. Gebelikten koruma oranı yırtılma olmazsa % 2.5 ile 10 arasındadır.

5. Hormonal yöntemler (hap ve uzun etkili hormonal ilaçlar)

- Ağızdan alınan Hormon hapları

- Aylık ve 3 aylık iğneler

- Cilt altına uygulanan ilaçlar (Norplant)

- İlişkiden hemen sonra alınan haplar (minipill)

Gebelikten koruma mekanizması :

1. yumurtlamayı baskılayarak

2. Rahim iç zarını incelterek gebelik ürünün yerleşmesine engel olur

3. Rahim kanalındaki salgının karakterini değiştirerek spermin geçişini zorlaştırır

Başarısızlık oranı % 5 - 1 civarındadır.

Saymış olduğumuz 5 yöntem dışında 2 yöntem daha vardır ( Rahim içi araç, Rahim kanallarının bağlanması ). Bu yöntemleri çeşitli sebeplerden ötürü tavsiye etmiyoruz.


Kaynak: http://www.islamihayat.com


evlilik,islamda evlilik,evlilik siteleri,evlilik yildönümü,evlilik hazirliklari,evlilik listesi,evlilik öncesi,evlilik islemleri,evlilik teklifi,evlilik danismani,evlilik sitesi,evlilik üzerine,evlilik sorunlari,evlilik ilanlari,evlilik izni,evlilik oyunu,evlilik sandali,evlilik rehberi,evlilik com,evlilik fuari,evlilik mesajlari,evlilik danisma,evlilik kredisi,islami evlilik,evlilik danismanligi,evlilik hazirliklari,mutlu evlilik,evlilik yildönümü,islam evlilik,evlilik cüzdani,arkadas evlilik,hande yener evlilik sandali,evlilik merkezi,evlilik hazirligi,evlilik problemleri,evlilik ilanlari,evlilik nedir,evlilik resimleri,akraba evlilik,sanal evlilik,evlilik basvurusu,evlilik davetiyesi,evlilik tazminati,evlilik terapisi,evlilik sirketleri,evlilik yildonumu,evlilik sözleri,evlilik sirketi,islamiyette evlilik,evlilik siirleri