İslami Evlilik
evlilik,islamda evlilik,evlilik siteleri,evlilik yildönümü,evlilik hazirliklari,evlilik listesi,evlilik öncesi,evlilik islemleri,evlilik teklifi,evlilik danismani,evlilik sitesi,evlilik üzerine

GÖĞÜS BAKIMI

Göğüs güzelliğinin kadınlar için önemi tartışma götürmez bir konudur. Göğüsler, her zaman bir güzellik, dişilik kaynağı olarak kendine özgü bir uyarıcı etkiye sahip olagelmiştir. Bu nedenle de güzelliğin bir parçası olarak göğüslerin bakımı, uzun yıllar diriliğinin korunması, özen isteyen bir uğraştır.

Güzel göğüsün az çok klasikleşmiş bir tanımı vardır: orta boy yahut bir avuç dolduracak büyüklükte, dik ve pürüzsüz.
Orta boyda bir göğsün güzelliği hemen hiç bir devirde pek tartışma konusu olmamışsa da kimi devirlerde ortadan az küçük boyda "gonca göğüs" denen göğüsler, kimi devirlerde de tam tersine oldukça iri, büyük göğüsler. Buna karşılık pörsümüş, sarkmış göğüsler hiçbir zaman göze hoş gelmemişlerdir. Bu nedenle göğüslerin boyundan çok dikliği, diriliği güzellik açısından önem taşır.

Göğüslerin sarkmış olup olmadığını anlamanın çok basit bir yolu vardır: bir göğsün altına kalem yerleştirilir, kalem düşmeden duruyorsa göğüs sarkmış demektir.

Göğüsleri dik ve diri tutmanın basit bir çaresi günde yalnızca beş dakikayı göğüs jimnastiğine ayırmaktır.

Göğüs jimnastiği şu hareketlerden oluşur:
1. Ayakta, avuçlar, parmaklar yukarı gelecek şekilde göğüs düzeyinde birleştirilir. Derin nefes alınır.
2. Eller aynı pozisyonda olmak üzere kollar ağır ağır başın üstüne kaldırılır. Nefes alma sürdürülür.
3. Nefes verirken kollar tamamen yukarı kaldırılır. Ellerin durumu hep avuçlar birbirine bitişik şekildedir. Bu üçlü hareket on kez tekrarlanır.
4. Yeni bir hareket kollar havada başlar. Eller havada açık olarak tutulur ve derin nefes alınır.
5. Kollar iki yana indirilir, omuz düzeyinde yere paralel olarak uzatılır ve nefes vermeye başlanır.
6. Nefes vermeyi sürdürerek kollar iki yana tamamen indirilir. Bu üçlü hareket de on kez tekrarlanır.

Yüzme sporu da göğüslerin dikliğini koruyan sporların başında gelir. Kürek çekmek, basketbol, voleybol, hentbol gibi kolları çalıştıran sporlar da göğüsler için iyidir. Ancak bunlar kol ve bacaklarda zamanla sert kasların oluşmasına neden olacağı için sakıncası vardır.

Göğüs derisinin kanla daha iyi beslenmesi için göğüslere soğuk-sıcak su duşu yapmak da iyi gelir. Duşun yardımıyla önce sağ, sonra sol göğse dairesel hareketlerle soğuk su tutulur. Ancak bunu yaparken göğüs uçlarının etkilenmemesine dikkat edilir. Sonra aynı şey ılık suyla tekrarlanır ve soğuk suyla göğüs duşu bitirilir. Soğuk suyla başlayıp duşu yine soğuk suyla bitirmek çok önemlidir. Duştan sonra göğüsler havluyla kurulanmalıdır.

Göğüslerin diriliğinde kilonun da rolü vardır. Çok fazla zayıflama göğüslerin sarkmasına neden olur. Ayrıca sık sık şişmanlayıp zayıflama göğüs kaslarının gevşeyip pörsümesine, sarkmasına yolaçar.
Göğüsler, nemlendirici bir kremle beslenmelidir. Ama kesinlikle masaj yapılmamalıdır, zira göğüsler çok duyarlıdır. Besleyici kremi bolca ve yumuşak, dairesel hareketlerle aşağıdan yukarıya doğru sürmek gerekir. Besleyici kremler dışında onları tamamlayıcı bir görev gören tonikler, özel kremler ve sütlerden de yararlanılabilir.

Göğüslerin dikliğini belirleyen etkenlerden biri de vücudun duruşudur. Özellikle kambur durmak çirkin bir görünüm yaratmasının yanısıra göğüslerin de zamanla sarkmasına neden olur. Üstelik boyle durmak sağlıklı nefes almayı da engeller. Başı dik tutarak omuzları arkaya atmak ve karnı içeri çekmek göğüslerin hem dik durmasını, hem de uzun bir süre dik kalmasını sağlar.

Sütyenlerin de göğüs bakımında önemli bir yeri vardır. Sütyen, göğüsleri alttan destekleyerek dik tutması nedeniyle göğüs kaslarının zamanla gevşeyip sarkmasını geciktirmeye yarar.

Sütyenin göğüs bakımı açısından bu yararının yanısıra koruyucu ve göğüs kusurlarını belli ölçülerde gizleyici, düzeltici bir rolü de vardır. Sütyen seçimi çok önemlidir, zira sıkı bir sütyen göğüsleri fazla sıkacağı için kan dolaşımını zorlaştırır bol bir sütyen ise görevini görmez, üstelik elbisenin görünümünü de bozar. Askıları yukarı çekerek göğüsleri dikleştirmek çabası da ne görünüş ne de sağlık açısından bir işe yaramaz.

Sütyenin boyunda bir yanılgıya düşmemek için deneyerek almak, ağrafları iki hatta üç sıralı ve askıları ayarlanabilir olanları tercih etmek yerinde olur. Böylece sırt lastiği zamanla gevşediğinde ikinci, üçüncü ağrafları kullanarak sütyenin ömrü uzatılabileceği gibi askıların ayarlanabilmesi de sütyenin her giysiye uymasını, gevşedikçe sıkıştırılmasını sağlayacaktır. Askıların fazla sıkı olmaması ve iz bırakmaması, omuzları acıtmaması bakımından önemlidir.

Sütyenlerin değişik modelleri vardır. Öte yandan her giysi ile her model sütyen bağdaşmaz. Bundan ötürü birkaç çeşit model sütyene sahip olmak yerinde bir davranış olur. Tabii aynı şey sütyenlerin rengi için de geçerlidir.

Küçük göğüslü kadınların göğse biçim veren sütyenleri yeğlemeleri, terlettikleri ve sağlık açısından sakıncalı oldukları için doldurulmuş sütyenlerden kaçınmaları gerekir. Büyük göğüsler için ise en uygun sütyenler balenli ya da alt telli olanlardır. Bu sayede göğüslerin ağırlığı azaltılmış olur, fakat almadan önce deneyip rahatlığına bakmak çok önemlidir.
evlilik,islamda evlilik,evlilik siteleri,evlilik yildönümü,evlilik hazirliklari,evlilik listesi,evlilik öncesi,evlilik islemleri,evlilik teklifi,evlilik danismani,evlilik sitesi,evlilik üzerine,evlilik sorunlari,evlilik ilanlari,evlilik izni,evlilik oyunu,evlilik sandali,evlilik rehberi,evlilik com,evlilik fuari,evlilik mesajlari,evlilik danisma,evlilik kredisi,islami evlilik,evlilik danismanligi,evlilik hazirliklari,mutlu evlilik,evlilik yildönümü,islam evlilik,evlilik cüzdani,arkadas evlilik,hande yener evlilik sandali,evlilik merkezi,evlilik hazirligi,evlilik problemleri,evlilik ilanlari,evlilik nedir,evlilik resimleri,akraba evlilik,sanal evlilik,evlilik basvurusu,evlilik davetiyesi,evlilik tazminati,evlilik terapisi,evlilik sirketleri,evlilik yildonumu,evlilik sözleri,evlilik sirketi,islamiyette evlilik,evlilik siirleri