İslami Evlilik
evlilik,islamda evlilik,evlilik siteleri,evlilik yildönümü,evlilik hazirliklari,evlilik listesi,evlilik öncesi,evlilik islemleri,evlilik teklifi,evlilik danismani,evlilik sitesi,evlilik üzerine

Kadın Cinsel Organları

Büyük dudaklar (labium majus): Sağlı ve sollu altı yağ dokusu ile dolu uzunlamasına deri çıkıntısıdır, genç kızlarda ve doğum yapmamış olanlarda iç yüzleri genelde birbirine değer, kadın cinsel organlarına ait dokuları örterler. Dış yüzleri kıllıdır, iç yüzleri kılsız yağ ve ter bezlerinden zengindir.

Renkleri, büyüklüğü ve küçüklüğü ırka ve yaşa göre değişmekle beraber, cinsel ilişkiye başlama yaşı, yaşanan ilişki sıklığı, doğum sayısı, jilet-ağda gibi epilasyon yöntemlerinin uygulanışı ve kilo şekil ve büyüklüğünde rol oynar. Ortalama olarak 7-9 cm uzunlukta, 2-4 cm genişliktedir.

Küçük dudaklar: Büyük dudakların arasında iki ince deri kıvrımı halinde uzanırlar. Öne doğru ikiye ayrılır, orta çizgide birleşerek üstte klitorisi bir kılıf gibi örterler. İç yüzlerinde; vajen girişindeki ıslaklığı sağlayan, Bartholini denilen bezlerdeki salgının akış noktası bulunmaktadır. Bu bezlerin ağzı çok kolay mikrop kapabilmekte ve abse oluşturabilmektedir.

Klitoris: Küçük dudakların oluşturduğu kukuleta içerisinde ufak, erektil (cinsel uyarı ile şişip içi kan dolan) bir organdır. Yapısı sünger gibi olup, cinsel uyarıda içi kanla dolarak şişer ve daha hassas bir hale gelir.

Hymen (kızlık zarı): Adet görünceye kadar vajeni ve iç cinsel organları dışarıdan gelebilecek mikrop ve diğer etkenlerden korumak için vardır. Vajen girişinden 1-2 cm. içeridedir. Genelde ilk ilişkiden sonra yırtılır. Yapısı, mukoza dediğimiz ağız içi yapısında benzemektedir. Yapısı, kadından kadına değişebilmektedir. Nadiren, bazı hanımlarımızda doğuştan olmayabilir. Bazı tipleri ise ilk ilişkide yırtılamayacak bir yapıya sahiptir. Bunlar ancak doğumda yırtılır. Halk arasında buna esnek kızlık zarı denilir. Yırtılmış bir kızlık zarı hiç bir zaman iyileşmez,ama tamiri (dikilmesi ) yani tekrar ilkişkide kanayacak hale getirilmesi mümkündür.

Kadın üreme organı-1 Kadın üreme organı-1

İç Cinsel Organlar

Vajen (Döl Yolu): İlişkide penisin (erkeklik organı) girdiği yerdir. Adeleden oluşan bir yapısı vardır. Adele tabakası dairesel bir şekilde vajeni sarar. Uzunluğu yaklaşık 7-8 santimetredir. Bir erkeklik organının boyunun (11-18 cm arası normali) bu boydan uzun olduğunu düşünürsek hemen aklımıza penisin geri kalanı nereye giriyor sorusu gelebilir. Vajen çok esnek bir yapıya sahiptir genişleyebildiği gibi boyunada uzayabilme kabiliyetine sahiptir, ayrıca rahim ağzının arkasında kalan kısımda ilişki sırasında kullanılır. Vajina normalde hafif ıslak bir dokudur. Cinsel uyarı sırasında vajina duvarlarından kayganlaştırıcı sıvılar salgılanır, böylece penisin vajene girişi kolaylaşır. Yine cinsel uyarıyla beraber vajina duvarları kanla dolup şişer ve sanki çocukların kollarına takılan şişme can simidi gibi penisi sarmaya hazırlanır. Çok kilolu bebek doğumlarından veya fazla doğum sayısından sonra vajendeki adeleler gevşeyebilir ve vajen bollaşabilir. Böyle olunca da eşler arasında cinsel problemler çıkabilir. Ama basit ve ufak bir opersayonla bu düzeltilebilir.

Rahim ağzı (serviks): Çok hassas bir yapıya sahip olup, kısa sürede yara oluşabilir, bir çok bayanın hayatı boyunca iki-üç kez karşılaştığı rahim ağzı yarası burada oluşmaktadır. Hissiz bir dokuya sahip olduğu için bu yara yakma -dondurma işlemi sırasında acı hissedilmez. kadın vücudundaki kanserleşmeye en müsait yerlerden biri olduğundan her kadın altı ayda bir Pap Smear testi denilen tanı amaçlı testi yaptırmalıdır.

Rahim (Uterus): Armut biçimli, önden arkaya yassı, kalın duvarlı, içi boş bir organdır. Yaklaşık 50 gr ağırlığında ve bir bayan yumruğu büyüklüğünde veya daha ufaktır. Gebelik bu organın içinde yerleşir ve burada büyür.

Endometrium: Döllenmiş yumurtanın gelip yapıştığı ve beslenmesini sağlamada aracı olan dokudur. Eğer gebelik oluşmassa her ay dışarı atılarak yerine yenisi yapılırki biz bunun dışarı atılmasına adet kanaması - mensturasyon diyoruz. Üstteki tabaka atılırken alttan yeni tabaka oluşmaya başlamıştır bile. Ve adet dönemi dediğimiz dönemin sonuna doğru gebelik yoksa yapısı bozulur, çalamaya başlar ve rahimin kasılma hareketi ile ( bu hareket adet sancısı dediğimiz ağrıyı oluşturur ) dökülür. Kadının üretken çağı boyunca her ay bu hareket tekrarlanır.

Tüpler: Erkeğin boşalması ile vajene atılan sperm rahim ağzından içeri girer ve bu tüpler vasıtası ile yumurtaya ulaşır. Ve yumurtayı dölledikten sonra döllenmiş yumurtada bu tüpler vasıtası ile rahim içine taşınarak oraya yerleşir. Çok ince ve hassas bir yapısı vardır, uzun süren iltihabi olaylar bu tüplerde tıkanma meydana getirerek gebe kalmaya mani olabilir. 10-20 santimetre boyundadırlar, rahmin sağında ve solunda iki adet bulunurlar, içlerine titreyici tüycükler bulunur ve bunların hareketi ile döllenmiş yumurta taşınır. Uçlarında şaçaklı dokuları döllenmiş yumurtanın tüpten içeri alınması içindir. Tüp bağlanması denilen doğum kontrol yöntemide bu hatta bir yerin kesilip bağlanması ile gerçekleştirilir, böylece sperm yumurtaya ulaşamaz.

Yumurtalıklar: Rahmin her iki yanında yer alan iki adet ceviz büyüklüğünde bir organdır. İki görevi vardır:
Birincisi spermin döllemesi için gerekli olan yumurtayı üretir.
İkinci görevi ise kadınlık hormonlarını üretmektir.Kadın üreme organı-2


Kaynak: http://www.islamihayat.com


evlilik,islamda evlilik,evlilik siteleri,evlilik yildönümü,evlilik hazirliklari,evlilik listesi,evlilik öncesi,evlilik islemleri,evlilik teklifi,evlilik danismani,evlilik sitesi,evlilik üzerine,evlilik sorunlari,evlilik ilanlari,evlilik izni,evlilik oyunu,evlilik sandali,evlilik rehberi,evlilik com,evlilik fuari,evlilik mesajlari,evlilik danisma,evlilik kredisi,islami evlilik,evlilik danismanligi,evlilik hazirliklari,mutlu evlilik,evlilik yildönümü,islam evlilik,evlilik cüzdani,arkadas evlilik,hande yener evlilik sandali,evlilik merkezi,evlilik hazirligi,evlilik problemleri,evlilik ilanlari,evlilik nedir,evlilik resimleri,akraba evlilik,sanal evlilik,evlilik basvurusu,evlilik davetiyesi,evlilik tazminati,evlilik terapisi,evlilik sirketleri,evlilik yildonumu,evlilik sözleri,evlilik sirketi,islamiyette evlilik,evlilik siirleri