İslami Evlilik
evlilik,islamda evlilik,evlilik siteleri,evlilik yildönümü,evlilik hazirliklari,evlilik listesi,evlilik öncesi,evlilik islemleri,evlilik teklifi,evlilik danismani,evlilik sitesi,evlilik üzerine

ORTA YAŞ SONRASI CİNSEL HAYAT

Kinsey'den başlayarak modern cinsel araştırmaların ortaya koyduğu en çarpıcı gerçeklerden biri de, cinsel faaliyetin orta yaşla birlikte sona ermediğidir. Geçmişte yaygın kanı, seksin gençliğe özgü bir zevk olduğu idi: ilerleyen yıllarla birlikte cinsel istek de azalacak: daha doğrusu azalmak zorundaydı. Yaşlılar cinsel dürtülerini bastırmak ve kendilerine başka zevk kaynakları bulmak durumundaydılar. Gerçekte bu yaklaşımın kendisi bile göstermektedir ki, yaşlılık cinsel dürtüyü ortadan kaldırmadığı halde insanların çoğunluğu yaşlılıkta cinsel edimi hoşgörmemektedir. Yaşla birlikte seksin sona ermesi doğal bir olgu değil, bir değer yargısıdır.

50 ya da 60 yaşlarındaki bir erkek, "iktidarsızlık" şikayetiyle başvurduğu hekim ya da psikiyatristten çoğu zaman "bunun normal , yaşın sonucu olduğu ve kabullenilmesi gerektiği" yolunda bir cevap alacaktır. Oysa bu iktidarsızlık çok büyük bir olasılıkla fiziksel bir nedene değil, erkeğin yaşlanmaktan ötürü cinsel gücünü yitirmekte olduğu endişesine bağlıdır.

Modern araştırmalar, cinsel yaşamının yaşla birlikte değiştiğini ama sağlığı yerinde olmak koşuyla insanların 80 yaşlarına, hatta daha sonrasına kadar cinsel bakımdan aktif kalabileceğini ortaya koymuştur. Üstelik böyle bir cinsel faaliyetin, insanın genel fiziksel ve ruhsal sağlığı üzerinde çok olumlu etkileri olduğu da görülmüştür.

Yaş ve seks ilişkisi konusunda çok yaygın bir yanlış anlayış da menopozla ilgilidir. Menopozun cinsel dürtülerin ölmesi demek olduğu ve bu nedenle kadında olduğu kadar erkekte de mutlaka ortaya çıktığı ileri sürülmüştür. Bu anlayışla, insan varlığındaki iki sistem, üreme sistemi ile cinsel sistem birbirine karıştırılmaktadır. Menopoz (ki sadece kadında görülen bir olgudur) gerçekten de üreme kapasitesinin tükenmesi anlamına gelir; ama bu aynı zamanda cinsel dürtünün de ölmesi demek değildir. Tam tersine, menopoz döneminde birçok kadın cinsel istek ve gerilimlerinin arttığını belirtmişlerdir.

İngiltere'de yaşlı insanların cinsel araştırma merkezlerine gönderdiği mektuplar bu konuda aydınlatıcı örnekler vermektedir. 74 yaşındaki bir dul erkek, mektubunda, hala haftada bir yada iki kez cinsel boşalma isteği duyduğunu ve hiçbir kadın da bu yöndeki istekleri hoş karşılamadığı için mastürbasyon yapmak zorunda kaldığını yazmaktadır. Bir başka mektupta da 69 yaşındaki bir dul kadın, bazen mastürbasyon yaptığını, bunun "ayıp" olduğunu bildiğini ama yapmadığı vakit de çok gergin ve sinirli olduğunu söylemektedir.

Yaşlı insanların cinsel yaşamıyla ilgili ilk araştırmayı yapan Kinsey, cinsel faaliyetin belli bir yaşta birdenbire kesilmediğini gözlemlemiştir. Kinsey'in araştırmalarına katılan 130 yaşlı erkekten sadece yüzde 5'i cinsel faaliyete 60 yaşlarında son vermişti. 70 yaşında seksle ilişkisini kesenlerin oranı ise yüzde 30'du. Bu arada, ortalamanın çok dışına çıkan örneklere de rastlanıyordu; 90 ve 88 yaşlarındaki bir çift ayda 1-2 kez cinsel birleşme yaşadıklarını belirtmişlerdi.

Masters ve Johnson ise, laboratuvar teknikleriyle yaşlı insanların cinsel tepkilerini ölçmüşlerdir. Masters ve Johnson'a göre, insanların yaşla birlikte gelen fiziksel ve ruhsal değişimleri iyi anlamaları koşuluyla, orta yaştan sonraki cinsel faaliyetin kendine özgü avantajları da vardır.

Cinsel tepkinin ilk aşaması olan uyarılma ya da coşkulanma, orta yaşta gençliğe göre biraz daha zaman almaktadır. Orta yaşın içindeki ya da üzerindeki bir erkek, penisinin dikleşmesi için daha uzun bir uyarılma süresi
gerektiğini ve dikleştikten sonra da gençlikteki kadar sert olamayacağını bilmelidir. Ama yine de sertleşme ve dikleşme meydana gelecektir.

Yaşlı erkeğin gence göre avantajlı olduğu aşama, plato aşamasıdır, çünkü orgazmını kontrol etme ve geciktirme yeteneği çok daha gelişmiştir. İçindeki boşalma dürtüsü daha az şiddetli olduğu için, orgazma varmaksızın penisinin dikliğini sürdürmek ve hazzı uzatmak olanağına sahiptir. Yaşlı insanın gence göre daha avantajsız olduğu aşama orgazm ve sonrasıdır. Yaşlı erkeklerde, orgazmın iradi olarak kontrol edildiği plato aşamasından sonra gelen "irade dışı kasılmalar" ve orgazm süresi çok daha kısadır. Üstelik, genç erkekteki ardarda birkaç kasılma ve boşalmaya karşılık yaşlı erkekte bu sadece bir kez kaşılma ve boşalmaya inebilmektedir. Aynı şekilde, orgazmdan sonra gevşeme de yaşlılarda çok daha çabuk olmaktadır. Bundan sonra yeniden coşkulanma ve dikleşme için de saatler geçmesi gerekebilir.

Bununla birlikte, yaşlı erkeğin boşalma gereksiniminin azalmış olması, ona hazzı uzatma ve ancak çok heyecanlandığı noktada orgazm olma gibi önemli bir üstünlük sağlamaktadır.
Bu deneyli bir erkek için, hem kendi hazzını hem de eşinin hazzını azamileştirmek bakımından büyük bir avantajdır.

Kadınlarda da cinsel tepkinin aşamaları geçen yıllarla birlikle belirli bir değişme göstermektedir. Genç bir kadının dölyolunda, uyarılmaya başladıktan 15-30 saniye sonra nemlenme olur: menopoz sonrasındaysa bu birkaç dakika alabilir. Ama yaşlı erkek de aynı durumda olduğu için bir uyumsuzluk çıkmaz ortaya. Plato aşamasında da daha yaşlı bir kadın gençlerde meydana gelen cilt rengi değişikliğini göstermez; vajina kanalı da gençlerde olduğu gibi genişlemez. Orgazm da daha kısa sürer: genç kadınlar bu aşamada 8-12 irade dışı kasılma yaşarken, menopoz sonrası kadınlarda bu 4-5 kasılmaya iner. Erkeklerde olduğu gibi, orgazm sonrası gevşeme de çok daha hızlıdır.

Ama bütün bunlar cinsel dürtünün tükenmesi demek değildir. Cinsel tepkinin biçimiyle dürtünün kendisi farklı olgulardır. Olgun insanların bunu anlaması, cinsel yaşamlarının daha rahat ve uyumlu geçmesini sağlayacaktır.




evlilik,islamda evlilik,evlilik siteleri,evlilik yildönümü,evlilik hazirliklari,evlilik listesi,evlilik öncesi,evlilik islemleri,evlilik teklifi,evlilik danismani,evlilik sitesi,evlilik üzerine,evlilik sorunlari,evlilik ilanlari,evlilik izni,evlilik oyunu,evlilik sandali,evlilik rehberi,evlilik com,evlilik fuari,evlilik mesajlari,evlilik danisma,evlilik kredisi,islami evlilik,evlilik danismanligi,evlilik hazirliklari,mutlu evlilik,evlilik yildönümü,islam evlilik,evlilik cüzdani,arkadas evlilik,hande yener evlilik sandali,evlilik merkezi,evlilik hazirligi,evlilik problemleri,evlilik ilanlari,evlilik nedir,evlilik resimleri,akraba evlilik,sanal evlilik,evlilik basvurusu,evlilik davetiyesi,evlilik tazminati,evlilik terapisi,evlilik sirketleri,evlilik yildonumu,evlilik sözleri,evlilik sirketi,islamiyette evlilik,evlilik siirleri